4 výzvy pro vašeho koně v zimě

Koně jsou zvláště ohroženi v měnících se ročních obdobích a to hlavně mezi podzimem a zimou. Drsné období s sebou přináší nejen změnu srsti, ale přizpůsobit se musí i trávicí a imunitní systém vašeho zvířete. Naše veterinární lékařka Angelica vám dnes prozradí, jak můžete přirozeně připravit svého koně na nadcházející zimu.

 

Proč je přechod z podzimu na zimu pro koně stresující?

Přišel podzim a zima na sebe nenechá dlouho čekat. Pro většinu koní tato změna znamená konec letní pastvy a přesun do stáje nebo zimního výběhu. Jak teploty klesají a příroda se mění, krmivo dostupné pro vašeho koně se stává méně rozmanité, což vyžaduje změnu trávicího systému.

Organismus vašeho zvířete si také musí zvyknout na kratší dny a začíná si budovat zimní srst. Změny počasí zároveň vedou ke zvýšené spotřebě energie. Jako by imunitní systém ještě nebyl dostatečně zaneprázdněn těmito výzvami, na podzim přichází na řadu také střevní očista, odčervení a očkování, které může organismus vašeho koně zatížit.

Výzvy zimy pro vašeho koně

Jako majitel koně můžete své zvíře podpořit v přechodu do chladného období. Ideální příležitost k tomu nabízí podzim, procesy jsou již v plném proudu, ale teploty jsou často ještě snesitelné. Váš kůň bude muset během těchto měsíců zvládnout následující výzvy.

1. Přechod na zimní kabát

Výměna srsti
Zimní srst je pro vašeho koně nezbytná, aby ho ochránila před hrozícím chladem, mokrem a sněhem. K vybudování husté srsti potřebuje váš kůň více energie – vitamínů, stopových prvků a minerálů.

Podpoříte ji úpravou jídelníčku: zejména vitamíny B a biotin, stejně jako různé stopové prvky a esenciální aminokyseliny (pivovarské kvasnice) potřebuje organismus k vytvoření odolné a husté srsti. U starších zvířat se někdy mohou objevit příznaky nedostatku, když změní srst. Předejít tomu můžete krmením bylinkami, čistými pivovarskými kvasnicemi a křemelinou. Stejně jako cenný křemík je i oxid křemičitý obsažen v koňských kopytech a srsti a také pomáhá vašemu zvířeti budovat zimní srst.

Nová zimní srst vašeho koně
Na zimu se svrchní srst vašeho zvířete prodlouží a zároveň se vytvoří hustá, měkká podsada. V závislosti na plemeni a způsobu chovu je tvorba srsti méně nebo více výrazná. Nezbytná je pak každodenní péče . K odstranění starých chlupů můžete použít například hřebínky nebo gumové kari hřebeny a škrabky na kožešiny. Je třeba mít na paměti, že delší zimní srst často vyžaduje poněkud hrubší kartáče na srst .

Tato robustní srst chrání koně před větrem, chladem a mokrem a přebírá termoregulaci . Je to však spíše výzva, pokud jde o úpravu, ježdění nebo trénink. Odstranění prachu, písku a bláta z kabátu pro vás často znamená těžkou práci. Teplá zimní srst je však pro zdraví vašeho zvířete nezbytná.

Stříhání a přikrývání
Mnoho jezdců si dělá starosti s tím, kdy přesně je ten správný čas koně přikrýt. Každý se musí za své zvíře rozhodnout individuálně , měli byste vzít v úvahu plemeno, věk, postoj a využití vašeho koně v zimě . Pokud je kůň přikryt brzy na podzim , je potlačena přirozená tvorba dostatečného chmýří . Proces zvedání srsti, který běžně chrání vaše zvíře před chladem a větrem, již také nemůže proběhnout. Sportovní jezdec svého koně i v zimě hodně zatěžuje, proto většinou používá lovecký střih nebo úplný střih . Na druhou stranu se potí především na krku, pánevních končetinách a břiše. Tato zvířata jsou často zakryta pouze po jízdě a lze je také ostříhat na malých plochách . U koní s extrémně hustou srstí lze doporučit větší stříhání . Pruhový střih nebo rally střih je naopak dobrým kompromisem a vašemu koni vyhovuje, pokud má obecně tendenci se rychle potit. Zároveň pro něj získáte dostatek srsti, která v zimě nabízí patřičnou ochranu.

Ve většině (teplých) stájích není potřeba nůžek nebo přikrývek, protože teplota tolik neklesá. Pokud potom koně pustíte ven do výběhu, měli byste ho patřičně chránit dekou. U nemocných nebo starých koní musíte tuto podporu individuálně přizpůsobit.

Zima, Sníh, Vánoce, Prosinec, Kůň, Běh

2. Požadovaný imunitní systém

Změny teplot, chov, denní rytmus a krmení představují výzvu pro imunitní systém. Změna ustájení je často spojena s dalším stresem pro vašeho koně . Koně jsou v zimě v menším prostoru, což jim často dává pocit většího tlaku na organismus. Zvýšený tlak infekce není radno podceňovat, protože k přenosu parazitů, virů a bakterií může dojít snadněji a rychleji.

Posílujte imunitní systém svého koně vyváženou stravou.
Už jen to, že jste si vědomi toho, že imunitní systém vašeho koně je nyní obzvláště ohrožen, vám může pomoci. Kromě obvyklého sena zajistěte vyvážené a druhově vhodné doplňkové krmivo . Měli byste volit potraviny s velkým množstvím životně důležitých látek – ty včas předcházejí projevům nedostatku a následnému dodatečnému zatížení imunitního systému a metabolismu.

Kromě pelet a müsli je nejběžnějším druhem obilí oves, který vašeho koně v zimních měsících podpoří. Pěknou alternativou jsou také senovky obohacené o cenné bylinky , které podporují látkovou výměnu a dodávají důležité, ale především přirozené vitamíny, minerály a stopové prvky . Koně milují bylinky. Byliny podpoří v chladném období a pomáhají zvládat zvýšené energetické nároky vašeho koně, proto by neměly být podceňovány.

Koňská střeva spoléhají na pravidelný přísun dřevěných štěpků , aby zůstala zdravá , takže by měla být vašemu zvířeti vždy k dispozici.  Oleje mohou být také dobrým zdrojem energie pro vašeho koně v zimě. Vzhledem k tomu, že se kůň v tuto dobu obvykle pohybuje výrazně méně než v létě, měli byste vždy kontrolovat a upravovat množství koncentrovaného krmiva.

3. Usazeniny písku ve střevech

Na podzim jsou louky spíše řídké a váš kůň požírá půdu a písek na pastvině s nízkou trávou . Tento písek se shromažďuje v tlustém střevě zvířete s dužinou potravy a v průběhu času se tam usazuje, zatímco je rozložená potrava transportována dále. Písek působí jako brusný papír.

Jak mohu vyčistit písek ze střev mého koně?
K pročištění střev vašeho zvířete byste měli provést 30denní kúru pomocí doplňku: psyllium . Vždy doporučujeme slupky psyllia a nechat je předem asi 20 minut nasáknout. Prosím, nekrmte je nasucho! Správné dávkování poznáte podle toho, zda je koňský hnůj pevný a lesklý . Písek ve výkalech je však obtížné odhalit pouhým okem. Pokud kůň dostane průjem, je dávka příliš vysoká. Pokud slupky psyllia odstraňují ze střev příliš mnoho vody, slupky jsou příliš suché. Pak byste měli nechat skořápky namočené ve vodě déle.

4. Nedostatek pohybu

Změněné teploty ovlivňují i ​​klouby vašeho koně. K tomu se přidává omezený pohyb v zimě, který zatěžuje zejména starší nebo dříve zraněná zvířata. Pokud již fyziologická interakce mezi kloubním pouzdrem, kloubní chrupavkou a synoviální tekutinou nefunguje správně, může to být zvláště patrné během období stání souvisejících s držením těla v zimě.

Působení proti nedostatku pohybu vašeho koně
Navzdory temnějšímu období byste cvičení neměli zanedbávat. Pokud svého koně chováte v zimě v boxu a společenský kontakt s ostatními koňmi je omezený, potřebuje vaše zvíře ještě více vaší pozornosti. Pokud svému koni nabídnete pestrost a pohyb na čerstvém vzduchu i v nudném období, udržíte koně v kondici a jeho klouby v pohybu. Upravenou stravou přitom můžete podpořit zdravý krevní oběh a podpořit klouby.

Mezi osvědčené prostředky, které působí proti nedostatku minerálů a vitamínů, patří prášek z šípků , ďábelský dráp a prášek ze slávky zelené . Pokud budete dbát i na to, aby váš kůň dostal svůj každodenní pohyb, pak chladné dny jistě přečká dobře. 

Protože jak víte: reziví jen ten, kdo odpočívá.