Kočka v říji - co můžete udělat hned teď?

Máte kočku v říji, která neustále mňouká? Nebo si nejste jisti, jak poznat, že je vaše kočka v říji? V tomto článku vás budeme informovat o kočičkách, které jsou připraveny k páření, o jejich velmi extrovertním chování a o tom, jak vy jako majitelé kočky nemůžete jen tak bezmocně stát.
 
Kdy jsou kočky pohlavně zralé? Po stopách matky přírody...
 
Mezi čtvrtým a devátým měsícem života kočky pohlavně dospívají a jsou pak připraveny k reprodukci.  V odborném jazyce mluvíme o říji. Probíhá několikrát do roka a závisí na roční době a délce denního světla. Od 10 - 12 hodin denního světla denně se v těle kočky uvolňují hormony a organismus se připravuje na reprodukci. Během této fáze se vyvíjejí folikuly ve vaječnících a připravuje se ovulace. U koček je však ovulace vyvolána pouze při páření. U psů a u lidí je to jinak.
 
Během reprodukčního období kočka uvolňuje zvýšené feromony, které mohou ostatní zástupci druhého pohlaví cítit. Kocourci pak přesně vědí, zda je kočka v říji. Používají  pachy vlastního těla a tím odhalují svůj zdravotní stav nebo signalizují, že jsou připraveni k páření. Kočky jsou v říji asi dvakrát ročně.
 
Pokud se kočka během říje nespáří, může se dokonce během období páření několikrát vrátit do říje – dokonce i během několika týdnů.
 
Jak dlouho je kočka v říji?
 
1 až 2 dny před příchodem do říje se změní hormonální rovnováha a zvýší se hladina estrogenu. Některé kočky mohou vykazovat změny chování i během této fáze.
 
Délka říje u koček závisí na tom, zda byla kočka spářena nebo ne. U spářených koček trvá estrus dva až čtyři dny, ale pokud nedojde ke kopulaci s kocourem, může fáze říje trvat až 15 dní.
 
U koček pak klesá ochota pářit se a snižuje se i jejich extrémní chování. V období od září do února se také zkracuje délka dne a pohlavní cyklus kočky upadá do zimního spánku.
 
Jak se chová kočka v říji?
 
Majitelé koček, kteří mají doma nekastrovanou kočku, mohou něco říct o změnách chování v říjí. Chování kočky se náhle změní. Kočky v říji jsou zaměřeny na páření s kocourem a signalizují to zcela jasně.
 
Divoce se válejí po zemi, proto se tomu říká „válení“, několikrát denně hlasitě mňoukají, tlačí se po zemi se zvednutými zády, jsou neklidné a zoufale touží jít se pářit ven. Některé kočky dokonce šíří svou moč po domě a označují si své území. Lidé jsou také označeni, když se čtyřnozí přátelé otřou o nohy a zanechají tak pachové stopy. Mnoho majitelů koček také pozoruje to, čemu se říká broušení drápů, například na stěnách a nábytku.
 

Mnohé kočky jsou navíc obzvlášť přítulné a vyhledávají blízkost člověka. Také projevují malou chuť hrát si, takže musí být nejprve motivovány. Během fáze říje mohou kočky výrazně zhubnout, protože už se o jídlo nezajímají a jídlo ignorují.

Chování kočky v říji však do značné míry souvisí s její povahou. Pokud je kočka uvolněnější, bude se v období páření také chovat klidněji. Temperamentní kočka se naopak někdy může stát tygrem a projevovat i agresivní chování vůči lidem.

Jak můžete kočku v říji na krátkou dobu uklidnit?

Bohužel moc možností, jak kočku v říji uklidnit, není. Nejúčinnější metodou je stále kastrace. Pokud období páření vystavuje majiteli i kočce nadměrný stres, je třeba zvážit kastraci. Extrémně extrovertní chování může být velmi stresující, zejména pro kočky, které jsou připraveny se během letních měsíců pářit několikrát, aniž by byly spářeny.

Pokud vaše kočka v říji moc nežere, což se může stávat poměrně často, můžete jí zkusit nabídnout chutné jídlo a motivovat ji oblíbenými svačinami. V opačném případě může být těžká vyhublost životu nebezpečná. Měli byste se také vyhýbat stresovým situacím pro vaši chlupatou kamarádku a udržovat s ní uvolněný vztah.

Níže jsme dali dohromady několik tipů, které mohou zmírnit chování koček v říji. Obvykle však netrvají dlouho.

Krátkodobá opatření ke zmírnění:

1. Nepouštějte k sobě žádné kocoury: pokud kočka v říji ucítí kocoura, její chování se může náhle změnit. Kocouři vzrušují kočky, které se chtějí pářit a nežádoucí chování je posíleno.

2. Catnip: má uklidňující účinek a může vaši kočku uvolnit. Kočky milují vůni catnipu a také ji rády jedí. Některé hračky pro kočky již obsahují catnip, který může také pomoci k uklidnění. Hračka také odvádí pozornost kočky a povzbuzuje ji ke hře.

3. Teplo: kočku v říji můžete také uklidnit teplem. Hřejivý obilný polštář nebo elektrická přikrývka nastavená na nízký stupeň má také relaxační a uklidňující účinek.

4. Rozptýlení: vzbuďte ve své kočce touhu hrát si – můžete se ji pokusit rozptýlit a zaměstnat. Škrabadlo je v této fázi nutností. To umožňuje kočce uvolnit nahromaděnou energii a doslova vysunout drápy.

5. Kočičí feromony: existují i ​​přípravky s feromony, které mají na kočky uklidňující účinek, ale v praxi je jejich úspěšnost spíše nízká. To si ale musí každý majitel kočky se svým čtyřnohým kamarádem vyzkoušet sám.

Závěr: Kočky v říji mohou být pro jejich majitele docela náročné. Bohužel existuje jen málo způsobů, jak jejich někdy velmi extrovertní chování zmírnit. U zvláště agresivních a vzrušených mazlíčků je kastrace jediným způsobem, jak obnovit klid. Protože v této fázi za určitých okolností netrpí jen lidé, ale především kočka. Je vystresovaná, neklidná a dokonce drží hladovku, aby se mohla pářit.