Mohou psi jíst dýně?

Mohou psi jíst dýně?

Dýně je velmi oblíbená zejména na podzim, kdy je všude přítomná a používá se ve spoustě pokrmech. 

Ale mnoho majitelů psů se ptá: Může můj pes jíst dýni? Je to pro psy stejně zdravé jako pro nás? Je dýně pro psy jedovatá? V tomto článku na tyto otázky odpovíme a poskytneme další informace o dýni.

Dýně pro psy = zdravé ingredience

Dýně je mimořádně výživná podzimní zelenina vhodná i pro psy. Dýně se dají sklízet dlouho do zimy a mají nízký obsah tuku. Díky vysokému obsahu vody (90 %) jsou dýně extrémně nízkokalorické. Místo toho jsou bohaté na cenné vitamíny a minerály. Pozoruhodný je zejména značný obsah draslíku cca 300 mg na 100 g. Draslík hraje zásadní roli ve funkci nervových buněk, podporuje zdraví srdce a podílí se na dalších důležitých tělesných funkcích. Kromě toho je v dýni ve velkém množství přítomen betakaroten, který nejen barví dužinu do zářivě oranžově, ale v těle psa se přeměňuje na vitamín A a přispívá ke zraku a zdraví kůže a sliznic.

Dýně obsahuje také přijatelné množství vitamínu C, který poskytuje přirozenou ochranu buněk, podporuje hojení ran a zlepšuje vstřebávání železa. Kromě zmíněných vitamínů a minerálů je dýně bohatá i na vlákninu. Vláknina v potravinách, kterou náš trávicí systém nedokáže zpracovat, končí nestrávená ve střevech a zajišťuje, že střevní bakterie zůstanou zdravé a fungující.

Do krmiva pro psy se často zařazují také dýně . Dodávají lahodnou chuť a jsou bezpečným a zdravým doplňkem krmiva pro psy, který může vašemu psovi poskytnout řadu zdravotních výhod.

Vzhledem k tomu, že dýně je považována za hypoalergenní, mohou dýni bez problémů jíst i alergici. Při vaření je snadno stravitelná a může mít pozitivní vliv na gastrointestinální trakt.

Riziko pro psy?

Dýně však mohou být i nebezpečné a pro psy dokonce životu nebezpečné. Důvodem jsou některé složky, zejména cucurbitaciny. Tyto hořké látky se nacházejí v dýních, okurkách a jiné zelenině, jako je cuketa Jde o sekundární látku, která se vyskytuje v dýních a kterou rostliny produkují, aby se chránily před predátory. Rozpouští sliznici v oblasti trávicího traktu a může vést k vážné otravě

Naštěstí je snadné poznat, zda dýně obsahuje těchto hořkých látek příliš mnoho. Pokud podzimní zelenina chutná velmi hořce a je nepoživatelná, neměli by psi dýni jíst. Nadměrné hladiny cucurbitacinu mohou také vést k otravě u lidí. Proto doporučujeme dýni sami vyzkoušet, než ji váš pes zkonzumuje.

Při nákupu dýní v supermarketu by to obecně neměl být problém, protože komerční dýně jsou již vyšlechtěny tak, aby měly nízkou úroveň hořkosti. U domácích dýní však existuje možnost, že se hořké látky objeví. V takových případech ji psi nesmí jíst.

Dýňová semínka a olej jako doplněk výživy pro psy?

Dýně se také zpracovávají na dýňový olej a jsou velmi oblíbené. Dýňový olej obsahuje mnoho nenasycených mastných kyselin a je cenným zdrojem minerálních látek. Mohou ale dýňový olej a dýňová semínka jíst i psi?

Ano, ale s mírou. Dýňový olej lze jednoduše přimíchat do krmiva. Dýňová semínka je třeba před krmením rozhodně rozdrtit.

Dýňová semínka a olej mohou mít pozitivní vliv na močový měchýř a zvětšenou prostatu. Semínka se často používají jako přírodní podpora při cystitidě. Pokud je váš pes náchylný nebo má problémy s infekcemi močového měchýře nebo močovými kameny, trpí na prostatu, existují některé doplňky výživy, které mohou mít podpůrný účinek. Tyto bylinné kombinace podporují normální funkci močového měchýře a mají drenážní a diuretický účinek.

Alternativy k dýni pro psy

Na otázka "Můžou psi jíst dýně?" lze jednoznačně odpovědět kladně. Tato zelenina je nejen chutná, ale i zdravá pro vašeho milovaného čtyřnohého kamaráda. Pokud však svému psovi dýni dávat nechcete, existuje mnoho ovocných a zeleninových alternativ. Chutné zpestření jídelníčku vašeho psa mohou nabídnout okurky, cukety nebo třeba jahody. Zejména ovoce by však mělo být podáváno pouze v omezeném množství a nemělo by tvořit více než 5 % nabídky BARF.

Závěr:

Mohou psi jíst dýně? Ano , dýně je pro psy chutná a zdravá. Dýně obsahuje cenné živiny. Zeleninu lze použít i jako doplněk k syrovému krmení.