Portrét plemene - Ragdoll

foto: Blue-Heaven

*RAGDOLL*

Ragdoll je druhá největší rasa koček na světě, hned po mainské mývalí kočce. Patří mezi polodlouhosrsté kočky a velikostně se řadí mezi středně velká plemena. Tělo těchto koček má působit mohutným dojmem. Kočky váží jen 4–7 kg, kdežto kocouři něco mezi 6–10 kg a jejich délka může dosahovat až jednoho metru.

Ragdoll je klidná, trpělivá a elegantní kočka, která vyniká svou vysokou inteligencí, což mnohým majitelům přináší do života veselé momenty. Díky své mírumilovné povaze jsou skvělými felinoterapeuty, avšak na straně druhé velice špatně snáší samotu a nezájmem svého majitele mohou velmi trpět. Kočky Ragdoll potřebují společnost, kterou může tvořit i jiné zvíře. Jsou taktéž velmi hraví, rádi aportují různé předměty a svého majitele pronásledují na každém kroku. Někdy jsou s nadsázkou označováni za pejsky v kočičím převleku.

Vzhled

Ragdoll je velká, svalnatá kočka, se silnými kostmi a plným hrudníkem. Nejdelší srst je na krku a naopak nejkratší je na hlavě. Srst je velmi hustá, hedvábně jemná a nemá sklony k plstnatění. Koťata jsou většinou po narození celá čistě bílá, ale už po několika týdnech se začnou zbarvovat. Zbarvování srsti končí až ve 4 letech, kdy je ukončen i jejich tělesný vývin.

Hlava je klínovitá a brada je pevná a silná. Ragdoll má velké oválné oči světle modré barvy, ale na druhou stranu, čím jsou tmavší, tím lépe. Středně velké mírně zaoblené uši, které jsou posazené dále od sebe. Nos je mírně prohnutý a krk je krátký a tlustý a v kombinaci s dlouhými hustými chlupy to působí tak, že hlava navazuje přímo na hruď. Přední nohy jsou kratší než zadní a velké kulaté tlapky mají mezi prsty chomáčky chlupů. Ocas je středně dlouhý a hodně huňatý.

Kočka, Plnokrevník, Ragdoll, Pěkný

foto: atrix99

Povaha

Ragdollky jsou velmi přátelské k lidem, velmi rády se mazlí, jsou extrémně přítulné, hravé, společenské a taky zvědavé. Vycházejí moc dobře i s ostatními kočkami. Toto plemeno velmi dobře snáší i samotu, ale společnosti nikdy nepohrdne.

Říká se, že Ragdoll se velmi podobají psům, dokonce stejně jako psi i ony hlídají své majitele. Velmi snadno se naučí chodit i na procházky v postroji a svému páničkovi dokonce umí nosit hračky. Jsou důvěřivé, dokonce i k cizím a díky tomu je možné je využívat při felinoterapii. Ragdollky velmi rády odpočívají a milují svůj domov. Je možné je nechat i proběhnout venku, kde si mohou něco ulovit. Na životní styl svého pána si zvykají velmi dobře.

Standard plemene

Ragdoll jsou uznané ve třech typech (mitted, colorpoint a bicolor) a šesti základních barvách srsti (red, creme, seal, chocolate, blue, lilac). Jsou přípustné i varianty želvovinové (tortie) a s kresbou (tabby).

Kočky typu colorpoint musí mít nohy, uši, ocas i masku sladěné s trupem. Nos a polštářky na tlapkách mají tmavé, zatímco náprsenka, bříško a hruď jsou světlejšího odstínu. Nesmí mít nikde bílou barvu.

Mitted je podobný colorpointu, ale na nohách má bílé punčošky (bez tmavých fleků). Od ocasu až k bradě vede bílý pruh a polštářky na tlapkách jsou růžové.

Ragdoll typu bicolor mají záda, uši, ocas a masku tmavě zbarvenou. Okolo nosu by měla být bílá skvrna ve tvaru obráceného písmene V.

Kočka, Ragdoll, Kotě, Temný, Kitty

foto: monicore

Trocha historie

Ragdoll patří mezi relativně mladá plemena. Zrodilo se v 60. letech 20. století v Kalifornii, kde bylo vyšlechtěno chovatelkou Ann Baker, která pro chov plemene využila bílou angoru – kočku jménem Josephina a kocoura vzhledově připomínajícího plemeno birma.

Josephina během březosti utrpěla autonehodu bez vážných zranění, ale Ann tvrdila, že se Josephině po autonehodě objevily typické vlastnosti pro ragdolly – po zvednutí do náruče kočička uvolní své svalstvo, tím se podobají hadrovým panenkám – podle toho také dostaly své jméno ragdoll (z angl. „rag“ hadr, „doll“ panenka). Zakladateli tohoto plemene se tedy stala koťata Fugiana, Buckwheat a Daddy Warbucks.

zdroj: Wikipedia

Kočka, Mazlíček, Kitty, Kotě, Ragdoll

foto: tranmautritam