Jak dlouho žijí kočky?

Jak dlouho žijí kočky? Očekávaná délka života a průměrný věk.

Každý majitel kočky si v průběhu společného života se svým mazlíčkem klade otázku, kolik času mu ještě zbývá. Každý ví, že délka života koček je výrazně nižší než u lidí. Proto jsme se dostali k podstatě otázky „Jak dlouho vlastně kočky žijí?“ a podívali se blíže na délku života koček. 

V tomto článku se také dozvíte, které faktory hrají hlavní roli v dlouhém kočičím životě.

Průměrný věk kočky – takto dlouhý je kočičí život.

Mnoho majitelů koček se diví, jak staré kočky vlastně jsou. Na tuto otázku neexistuje obecná odpověď, ale dá se říci, že kočky se v průměru dožívají kolem 15 let. Existuje ale i pár exemplářů, které dosahují impozantního věku kolem 25 let. Dosud nejstarší kočkou na světě, která se dokonce dostala do Guinessovy knihy rekordů, je Crème Puff. Bylo jí 38 let a zemřela v roce 2005. To je však vzácné a průměrný věk koček je výrazně nižší.

Délka života koček závisí na různých faktorech, jako je strava, prostředí a péče. Důležitou roli hraje také plemeno kočky. Některá plemena jsou předurčena pro dědičná onemocnění, která mohou kočce výrazně zkrátit život. Při správné péči a léčbě lze ale život nemocných a chronicky nemocných koček výrazně prodloužit.

Kdy kočka stárne?

Kočky se stávají seniory kolem 12. roku a první známky stárnutí se objevují v sedmi letech. Ty nemusí být navenek okamžitě patrné, řada procesů probíhá bez příznaků. Metabolismus funguje pomaleji a imunitní systém se také stává zranitelnějším. Obnova buněk se zpomalí, takže buňky se již neregenerují tak rychle, jako když byly mladé. S věkem také klesají funkce orgánů. To vše jsou procesy u stárnoucích koček, které probíhají tajně a jsou pro kočku a majitele stěží postřehnutelné.

Délka života koček - první známky starých koček.

Kočky s přibývajícím věkem častěji onemocní a malá nachlazení nebo rány se hojí pomaleji. U starých koček také klesá čich, chuť, sluch a zrak. Kočka už tak dobře neslyší a ne vždy reaguje na všechna znamení nebo povely, které jí dáváte.

Jiné viditelné známky času jsou často patrné na srsti a kůži. Zatímco dříve bývaly vrchní chlupy lesklé a vitální, s věkem ztrácely stále více na své barvě a mohou být dokonce lámavé a matné. I když je tento stav srsti u koček s přibývajícím věkem normální, můžete svou starou kočku v jejím vývoji také podpořit. Přírodní doplňky stravy dokážou proces zpomalit a dokonce dodat srsti kočky nový lesk. Lososový olej pro kočky , vitální prášek a pivovarské kvasnice obsahují důležité živiny pro kočky a mohou být podávány kočkám v raném věku.

Vzhledem k tomu, že imunitní systém zvířete se v průběhu procesu stárnutí oslabuje a již není tak silný, může váš mazlíček trpět infekcemi a napadením parazity častěji. Nebo se jen cítí pomalý a nepohodlně. Přípravky na posílení imunity , jako je kokosový olej pro kočky , mohou pomoci posílit imunitní systém vaší kočky a snížit její náchylnost k infekcím. Neměli byste však používat syntetické přípravky, protože ty jsou pro tělo staré kočky obtížně zpracovatelné a mají výrazně horší biologickou dostupnost.

Zuby také vykazují první známky opotřebení, jak stárnou: zánět dásní, paradentóza a dokonce i ztráta zubů charakterizují starší roky mnoha koček. Zvířata často trpí zápachem z úst, který může být velmi štiplavý. S naším práškem Denta Clean & Care můžete zlepšit ústní hygienu vaší kočky a snížit tvorbu plaku a zubního kamene. Čistě přírodní bylinná směs je přizpůsobena potřebám kočky a má vliv na bakteriální rovnováhu v ústech.

Kočky domácí vs. kočky venkovní - průměrný věk koček.

Majitelé koček se často potýkají s otázkou, zda mají svým čtyřnohým kamarádům dovolit chodit ven, nebo ne. Tuto otázku si musí každý rozhodnout sám. Venkovní kočky jsou však každý den vystaveny mnoha různým nebezpečím, která ovlivňují délku života koček. Není neobvyklé, že venkovní kočky jsou přejety nebo dokonce otráveny. Nakazí se infekčními chorobami nebo se stanou hostiteli parazitů. To vše jsou faktory, které mají zásadní vliv na délku života koček.

U domácích koček to samozřejmě vypadá úplně jinak. Domácí kočky zůstávají většinu času chráněny ve svých čtyřech stěnách a nebezpečí jsou vystaveny pouze v domácnosti. Vnější vlivy jako otravy, přejetí nebo infekce od toulavých koček nehrají v délce života kočky v bytě téměř žádnou roli.

Prodlužte život kočky.

Pro dosažení vysokého věku je zásadní životní styl kočky, strava a pravidelná aktivita se zvířaty. Krmivo pro kočky šité na míru kočce a její aktivitě dodává důležité vitamíny, minerály a vlákninu.

Kromě toho jsou kočky téměř výhradně masožravci, takže krmivo pro kočky by mělo obsahovat alespoň 95 % masa. Zbytek by měly tvořit krmné přísady a zelenina nebo ovoce. Ať už má vaše kočka jakékoli preference, krmivo pro kočky najdete v mnoha různých variantách obsahujících různé druhy masa..

Kromě toho by majitelé koček neměli zapomínat, že domácí kočky vždy potřebují rozptýlení a aktivitu. I když mají kočky samostatný charakter, čtyřnohý přítel by neměl být ponechán svému osudu.

Kotě, Kočka, Mazlíček, Kočkovitý, Zvíře

Doplněk stravy pro dlouhý život koček.

Mnoho majitelů koček si neuvědomuje, že kromě běžného krmiva pro kočky lze krmit také doplňky stravy. Při dodržení uvedených krmných doporučení není předávkování vitamíny, minerály apod. možné. Tyto přísady však nabízejí extra porci živin a prospívají mnoha funkcím v kočičím těle. Potravinové doplňky mohou být zvláště užitečné při různých fyzických potížích, podvýživě nebo jednoduše jako vzpruha. Kočka může vždy využít další vitamínovou podporu pro klouby , imunitní systém i srst a kůži , a tak můžete i vy pomoci prodloužit její život. Přírodním doplňkem můžete krmit jako dočasnou léčbu nebo trvale. Máte-li jakékoli dotazy ohledně správné péče o vaši kočku, naše rady jsou vám kdykoli k dispozici.

Závěr

"Jak dlouho kočky žijí?" to závisí především na přístupu čtyřnohého přítele a na jeho plemeni. Průměrný věk koček je kolem 15 let. Ale také často dochází k odchylkám směrem nahoru nebo dolů. Strava a péče přizpůsobená kočce může výrazně prodloužit život kočiček. Přírodní doplňky stravy mohou poskytnout cennou podporu starším kočkám, zejména v průběhu stárnutí. S doplňkovými vitamínovými přípravky se navíc posiluje imunitní systém, metabolismus a různé orgánové funkce.