Portrét plemene - Shih-tzu

Hledáte malé psí plemeno, které se dobře snáší s ostatními, je vhodné jako první pes a miluje i děti? 

Pak je Shih-tzu přesně tím pravým zvířecím společníkem pro vás. 

*Shih-tzu*

Zjistěte vše, co potřebujete vědět o tomto plemeni psa v našem portrétu plemene.

Původ a historie

Shih-tzu je kříženec Pekingského palácového psa a Lhasa Apso a původně pochází z Tibetu. Tito psi byli obzvláště populární na tibetských a později čínských dvorech. Na počátku 20. století se plemeno prostřednictvím cestovatelů rozšířilo do Evropy a USA. Zatímco Shih-tzu se v Číně a Tibetu téměř nevyskytuje, je to jeden z našich oblíbených rodinných a společenských psů.

Jak vypadá Shih-tzu?

Shih-tzu dosahuje velikosti až 27 cm a jeho tělesná hmotnost se pohybuje od 4,5 do 7 kg. Ve srovnání s jinými malými psy je Shih-tzu vzrůstem o něco robustnější. Tento čtyřnohý přítel má však sklony k nadváze, a proto by měl být krmen podle dávkování, které je u každého suchého / mokrého krmiva uvedeno. Pokud zvolíte BARF, je vhodné si vše předem pečlivě nastudovat. Krmivo Shih-tzu by mělo obsahovat převážně maso a být doplněno čerstvým ovocem a zeleninou. Vzhledem k jeho sklonu k nadváze doporučujeme vybírat vždy libové maso.

Co je na Shih-tzu obzvláště nápadné, je ocas zahnutý přes hřbet a cop na hlavě. Vzhledem k tomu, že tito psi mají velmi dlouhou srst, je obvykle svázána do copu na hlavě a zřídka zkrácena. Dlouhé chlupy na obličeji by se mu však měly pravidelně zastřihávat, jinak bude mít pejsek problémy při jídle.

Kvůli jeho bradce, vousům a hranatému čenichu mnozí lidé vidí tohoto malého psíka plemene Shih-tzu jako krále zvířat - připominá jim lva.

Shih-tzu má velké oči, které nelze popřít.  A když se mu něco nelíbí a potřebuje pozornost, tak vám to těmi velkými kukadly bezesporu poví.

Shih-tzu je nyní chován ve všech možných barvách, jeho srst je obzvláště dlouhá a má velmi hustou podsadu, která by měla být pravidelně vyčesavána.

Shih Tzu, Pes, Mazlíček, Zvíře, Spící

foto: PicsbyFran

Charakter a temperament 

Charakter Shih-tzu je podobný jako u jiných malých psů. Je klidný, velmi přátelský, kontaktní a veselý. Nemá tendenci štěkat nebo být agresivní. Ale zase na druhou stranu je to velmi živý pes, veselý a jeho komické akce jsou mnohdy opravdu k popukání. Tento pejsek není vůbec náročný na výcvik a proto je vhodný jako první pes pro nezkušené páničky, ale vhodný je i pro majitele, kteří nechtějí do výcviku svého psa vkládat mnoho energie.

Kromě toho je Shih-tzu inteligentní, pozorný, ale také rád nezávislý a občas trochu tvrdohlavý. Dobře se zapojí do čehokoliv se svou rodinou a rád je sleduje, ať jdou kamkoli. Potřebuje také hodně pozornosti od svých pečovatelů, jinak může být občas mrzutý. Plemeno také dobře vychází s dětmi a těší se jejich silné náklonnosti. Shih-tzu nemají moc rádi chlad ani vlhkost a rádi jsou v teple domova.

Péče a chov

Navzdory své dlouhé a husté srsti tito psi línají málo nebo vůbec. Srst však vyžaduje podstatně více péče než u krátkosrstých plemen a měla by se denně kartáčovat. Čtyřnohého kamaráda je možné i koupat, aby se nezplstnatěla jeho krásná hedvábná srst a v dlouhé srsti se nehromadila špína, která by mohla napáchat škody na srsti a kůži. Šampon však musí být vhodný pro toto plemeno. Šampon pro psy by měl usnadnit rozčesávání a zajistit lesklou srst. Pro zvláště citlivé pejsky, kteří jsou náchylní ke svědění a nesnášenlivosti, doporučujeme šampon pro citlivou kůži na bázi aloe vera. Pokud váš pes nemá rád sprchování nebo je velmi napjatý a zdá se vystresovaný, můžete vyzkoušet suchý šampon či speciální sprchové hlavice, které byly vyvinuté zvláště pro pejsky co nevydrží stát a tento koupací proces je stresuje.

Existuje i zcela jednoduchý trik, jak udržet srst vašeho Shih-tzu vláčnou a vitální: přidejte půl lžičky kokosového oleje pro psy do jeho každodenní potravy . Po 1-2 týdnech by měl být výsledek patrný a srst vašeho mazlíčka by měla být hebká a lesklá. Kokosový olej navíc stimuluje energetický metabolismus a imunitní systém. Což prospívá celkovému zdraví vašeho pejska.

Chov Shih-tzu nevyžaduje žádné zvláštní okolnosti. Tito psi nepotřebují mnoho pohybu. Shih-tzu je zcela spokojen i s krátkými procházkami. Dá se dobře chovat v městském bytě i na venkově s velkou zahradou.

Shih-tzu dobře vychází nejen s dětmi a jinými domácími zvířaty, ale také si rychle zvyká na ostatní zvířata. Tento malý pes nemá lovecký instinkt a není ani dobrý pastevecký pes.

Shih Tzu, Pes, Štěně, Zvíře

foto: Toberoon

Choroby Shih-Tzu – předcházejte jim včas

Toto plemeno psa má průměrnou délku života 12 - 15 let. Přestože je tento pes poměrně robustní a zdatný, má Shih-tzu stálé nemoci, které jsou pro toto plemeno předurčeny. Čtyřnozí kamarádi jsou náchylní k onemocněním očí a dýchacích cest. To druhé je způsobeno především plochým, stlačeným nosem. Proto standard plemene Shih-tzu konkrétně uvádí, že úzké nozdry jsou nežádoucí. Úzké nosní dírky jsou obecně považovány za chybu u každého plemene, protože omezují schopnost psa dýchat a brání průchodu dostatku vzduchu do plic.

Nemoci kloubů jsou také běžné u Shih-tzu. Stejně jako u mnoha jiných malých plemen psů i zde dochází k luxaci čéšky (patelly).

Pro posílení kloubů malého čtyřnohého kamaráda v raném stádiu by měl být skvělou volbou prášek ze Zelených mušlí v kombinaci se Šípkovým práškem . Glykosaminoglykany, které obsahuje , ve spojení s galaktolipidy z šípků pomáhají udržovat zdraví kloubů a lze je podávat také psům s osteoartrózou a onemocněními kloubů specifických pro dané plemeno.

Závěr

Shih-tzu patří mezi malá psí plemena pocházející původně z Tibetu. Tento malý čtyřnohý kamarád je přátelský, elegantní pes a je vhodný pro lidi se psími zkušenostmi i bez nich. Dobře vychází s dětmi a ostatními domácími zvířaty a neklade vysoké nároky na výcvik.

Shih-tzu jsou velmi odolní, ale jsou náchylní k řadě nemocí, které závisí na chovu a jsou způsobeny jejich malou velikostí.

Shih Tzu, Pes, Mazlíček, Zvíře, Írán

foto: mostafa_meraji