Portrét plemene - Border teriér

V tomto článku vám představíme plemeno: 

anglicko-skotský *Border teriér*

Zjistěte vše, co potřebujete vědět o drsnosrstém společníkovi, a rozhodněte se, zda malý čtyřnohý přítel vyhovuje vám a vašemu životnímu stylu.

Původ a historie

Border teriér je pracovní zvíře a původně pochází z pohraniční oblasti mezi Anglií a Skotskem. Odtud název Border teriér. Plemeno pochází z počátku 20. století a od té doby se rozšířilo do dalších evropských zemí, i když ne tak četně jako ve Velké Británii a Skotsku.

Border teriér byl vyšlechtěn především pro lov. Pes měl původně běžet po boku koní se smečkou foxhoundů a být schopen s nimi držet krok. To malý čtyřnohý kamarád hravě zvládne i dnes. Navíc tento lovecký pes nemohl být nijak zvlášť velký, protože musel na povel spláchnout liščí noru. Tito lehkonozí psi odolní vůči povětrnostním vlivům se dodnes používají k lovu.

Vzhled 

Border teriér dosahuje výšky 25 - 28 centimetrů v kohoutku. Váží mezi 5 a 7 kg, přičemž samci jsou obvykle těžší než samice.

Hlava border teriéra se nazývá vydří hlava, což je také jeho ochranná známka. Má knoflíkové uši, které jsou napůl vztyčené. Zatímco spodní část uší stojí vzpřímeně, ta se svažuje dopředu. Zvukovod je zcela zakrytý ušima.

I když je čtyřnohý přítel malý až středně velký pes, stále je díky svému chovu velmi robustní. Jeho srst je drsná a štětinatá, protože ho má chránit před povětrnostními vlivy, v podrostu a při hrabání nory. Border teriér se chová v různých barvách: modrá s pálením, Grizzly s pálením, pšeničná, červená.

Má také typický, drzý a pozorný pohled teriéra. Jeho tmavé oči pozorně a s ostražitým výrazem pozorují okolí.

Pes, Dorost, Závod, Border-Teriér

foto: JACLOU-DL

Jak se správně starat o Border teriéry?

Díky krátké hrubé srsti vyžaduje čtyřnohý kamarád málo péče, která je navíc nekomplikovaná. Zpravidla postačí kartáčovat srst jednou nebo dvakrát týdně a zkontrolovat ji na možné parazity, kvalitu srsti a zkontrolovat případné jiné změny na kůži či srsti. Můžete také pravidelně zastřihávat srst nebo si ji nechat zastřihnout u psího kadeřníka v psím salónu.

Kvůli svému loveckému instinktu mají tito psi tendenci se často válet v bahně a špíně. Čtyřnohý přítel se koupání nevyhne. Aby jeho pokožka nevysychala a hodnota pH zůstala stabilní, měli byste používat šampon vhodný pro psy. Speciální psí šampony jsou přizpůsobeny potřebám psí kůže a srsti a zajišťují lesklou a snadno rozčesatelnou srst. Ale ujistěte se, že jsou opravdu přírodní. Pokud máte obzvlášť citlivého pejska, měli byste používat šampon pro citlivou kůži a srst . Úžasným pomocníkem je také kokosový olej, který je osvědčeným doplňkem stravy pro psy, aby srst a kůže vašeho mazlíčka byla ještě více podpořena a učinil jí odolnější . Kokosový olej lze používat vnitřně i zevně.

Součástí péče je také pravidelná kontrola drápků a jejich zkracování. 

Povaha 

Border teriér byl vyšlechtěn jako lovecký pes se zaměřením na kopání nor. Ale byl také chován jako hlídací pes v koňských stájích nebo na farmách. Preferováním teriéra je lov a odhánění hlodavců, jako jsou krysy nebo kuny, a není neobvyklé, že zvíře zabije.

Border teriér má přátelskou povahu a agresivita vůči lidem či jiným příslušníkům jeho druhu je mu cizí. Dobře se přizpůsobuje svým lidským společníkům a nevyhýbá se ani zvířecím společníkům.

Na zahradě byste si však měli dávat pozor na aktivního lovce: ze zahrad má tendenci utíkat, protože jeho dobrodružného ducha jen posiluje jeho lovecký instinkt a zvědavost.

Border teriér je malý pes, ale díky svému chovu má velmi silné nutkání k pohybu. Tomuto nutkání k pohybu musí jeho majitel vyhovět, jinak to může mít dopad na náladu tohoto bystrého a inteligentního psa. Miluje lov, běh a cvičení. Snadno drží krok s běháním a je také tím správným společníkem na dlouhých turistických trasách. Můžete ho také profesionálně vycvičit k lovu nebo ho nechat vycvičit, aby odpovídal své povaze. Tento malý, robustní čtyřnohý kamarád vůbec nemá rád nudu, takže je ideální pro obzvlášť aktivní lidi.

Border teriér není úplně vhodnou volbou jako první pes. Pokud si chcete pořídit tohoto pejska, měli byste již mít psí zkušenosti. I když je malý nezbedník štěně, musí být cvičen důsledně a s jasným vedením. V opačném případě se vám jeho výchova může rychle vymknout kontrole.

Toto psí plemeno se také nedoporučuje starším lidem, kteří mají fyzická omezení. Protože tito psi jsou velmi aktivní a potřebují odpovídající fyzickou aktivitu.

Border Teriér, Malé Plemeno, Pes

foto: Adree85

Choroby 

Border teriéři jsou velmi robustní a dožívají se 12 až 15 let. Někteří psi dosahují dokonce biblického psího věku 17 - 19 let. 

U tohoto plemene psů se občas mohou vyskytnout onemocnění typická pro toto plemeno:

  • epilepsie
  • srdeční choroba
  • oční onemocnění, jako je progresivní atrofie sítnice

Problémem může být i příbuzenská plemenitba, protože populace Border teriérů je poměrně malá. Renomovaný chovatel určí rodokmen psa a zajistí, aby se v chovné linii nevyskytly žádné případy příbuzenské plemenitby.

Majitelé psů chtějí, aby jejich mazlíčci zestárli a měli s nimi spoustu času. To zahrnuje krmení psa druhově vhodnou a výživnou stravou. Krmivo pro Border teriéra by proto mělo pokrýt nutriční potřeby psa. Pokud to nezabere, hrozí u psa podvýživa, sekundární onemocnění a letargie. Proto při výběru jídla pro vašeho psa věnujte zvláštní pozornost tomu, aby bylo přizpůsobeno jeho potřebám.

Už znáte nutriční potřeby svého psa?

Dostatečný přísun živin je nezbytný zejména pro Border teriéry. Jelikož je čtyřnohý kamarád velmi aktivní, potřebuje individuální skladbu potravy.

Border Teriér, Pes, Zvíře, Mazlíček, Psí

foto: Adree85